Jak jsem se dostala k pomoci klientům s financemi aneb někdy se v tom musíte chvíli plácat, abyste mohli začít plavat

Dnes mám konečně přehled nad tím, jak mít své finance pod kontrolou. Vím, kolik vydělám, kolik za co utrácím a do jakých prostředků své finance směřuji a do jakých je chci směřovat v budoucnu. Zároveň jsem zabezpečená pro případ nějaké nenadálé události, která by mi mohla znemožnit peníze po nějakou dobu vydělávat a pracuji na vlastní rezervě k plnění nákladnějších snů a na potřeby financování v budoucnu (např. vlastní rezerva na důchod).
Ale asi jako hodně lidí jsem neměla takovýto přístup k financím vždycky.
Od dětství jsem doma viděla, že peníze, které se vydělají, se hned utratí za hmotné věci – jídlo, oblečení, opravy na domě – zkrátka moji rodiče žili tzv. „Z ruky do huby.“ Peněz nikdy neměli nazbyt, ale zároveň se u nás nikdy neřešilo „Co by bylo, kdybych zítra přišel o práci/stal se mi úraz/zemřel.“ Tento vzor jsem poměrně pochopitelně převzala a docela dlouho žila stylem „Co vydělám, to utratím.“, protože jsem peněz vydělávala tak akorát na pokrytí životních nákladů. Sny o tom, kolik zemí procestuju a kam všude se podívám tak i nadále zůstávaly jen sny. Postupem času se ale moje finanční situace zlepšovala a chtěla jsem řešit, co s případnými finančními přebytky. Začalo mi docházet, že pokud budu chtít vůbec odejít do nějakého „důchodu“ dřív než v osmdesáti, je dobré se na to připravit sama a nespoléhat na stát a jeho podporu nebo na zázrak seslaný shůry. Zároveň jsem ale nevěděla, jak celou situaci řešit a jak své finance uchopit. A tak jsem přebytky nechávala ležet na běžném účtu, později na úču spořícím, odkud se většinou pak rozkutálely – výjimečně za dovolenou, ale spíše za nenadálé výdaje. Přehled jsem nad tím neměla skoro vůbec a nevěděla jsem, že se i na tyto nenadálé výdaje dá efektivně připravovat. A že na světě existují i finanční poradci, kteří se vám jen nesnaží vnutit co nejvíce finančních smluv, ale budou s vámi řešit jak finance optimalizovat a do budoucna plánovat, abyste na nenadálé situace byli v rámci možností připraveni. Když jsem na jednoho takového poradce narazila, bylo to zrovna v období, kdy jsem ani pracovně nebyla příliš spokojená a chtěla se dostat z kolečka zaměstnaneckých poměrů s 25ti dny dovolené a platem za čas strávený sezením u počítače často zbytečnými úkony, kdy mi ani jedno z toho nestačilo na plnění mých snů o procestování světa.
Shodou těchto okolností jsem se ve financích začala vzdělávat, začala jsem se zajímat o to, jak je efektivně řídit, mít o nich přehled a efektivně je vynakládat tak, abych z toho těžila nejen dnes, ale také do budoucna. Abych si mohla začít plnit své cestovatelské sny teď a zároveň se připravovala na potřeby financování v budoucnu.
V oblasti financí mě baví se vzdělávat a své vědomosti a zkušenosti předávat dál. Proto není nutné, aby se moji klienti dopodrobna orientovali v produktech finančního trhu, v nabídkách jednotlivých finančních institucí, investičních strategiích apod., pokud sami nechtějí. Na osobní nebo on-line schůzce probereme současnou situaci, vysněnou budoucí situaci a podle toho nastavíme ideální strategii, kterou dlouhodobě udržujeme v kondici a vylepšujeme v závislosti na změnách v životě klienta či na finančním trhu. To vše lidsky, s respektem a v tempu, které určuje klient.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.